Apandisit Nedir

Apandisit hastalığı oldukça çok görülen hastalıktır bu hastalık İkiye ayrılmaktadır çeşitli ameliyatlarla tıbbi yöntemlerle sağlığınıza kavuşabilirsiniz.

Akut Apandisit ve süreğen apandisit

 

Süreğen Apandisit nedir

Bulantı, kabızlık ve sağ kalça çukurunda ağrı yapar.Sağ kalça çukuru elle bastırıldığında şiddetli ağrı duyulur.Ağrının tam duyulduğu yer McBurney noktasıdır.Ama süreğen apandisit, apandise bağlanması, güç , aldatıcı klinik belirtilere (başağrısı, kırıklık) bürünebilir.Hastalık ameliyatı gerektirir ve ameliyat genellikle iyi sonuç verir.

Akut Apandisit nedir

başlangıçta ateşle birlikte sağ kalça çukuruna ağrı yapar ve kusmaya yol açar.Muayene sırasında  , sağ kalça çukurunda çok şiddetli ağrı duyulur ve vücut acıyla kasılır.Böyle bir durum ağır, hatta ölümcül karmaşaların (yaygın karınzarı iltihabı, derin apse, septisemi) ortaya çıkmasını önlemek için vakit geçirmeden ameliyatı gerektirir.

Akut apandisit çoğu zaman apandisin normal yerinde bulunmaması nedeniyle özel belirtiler gösterir.Hastanın yaşına göre bebeklerde ve yaşlılarda teşhis güç olduğu gibi hastalığın başlangıcına göre de akut apandisit yaygın bir karınzarı iltihabı sanılabilir.

gebelikte apandisit

Gebe kadında apandisit özellikle sağ piyelonefritle karıştırılabileceğinden teşhis daha da güçtür.Akut apandisit teşhisi hemen cerrahi müdahaleyi gerektirir.Ameliyatın sonucu büyük ölçüde karınzarı enfeksiyonunun önemine bağlıdır.Ameliyattan sonraki en önemli tehlike bir bağırsak tıkanmasının ortaya çıkmasıdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Don`t copy text!