fatiha fazileti

Fatiha suresi

Mekke’de nazil olmuştur 7 ayettir
Bismillahirrahmanirrahim el hamdülillahi rabbil alemin errahmanir rahıym maliki yevmiddin iyyake na’büdü ve iyyake nesteıyn ihdinasıratal müstakıym sıratal lezine en’amte aleyhim ğayril mağdubi aleyhim veled dallin AMİN.

 

 

FATİHA MEALİ

Rahman ve rahim olan allah’ın adıyla
1 rahman ve rahim olan allah’ın ismiyle
2 hamd o alemlerin rabbi
3 o rahman ve rahim
4 o , din gününün maliki allah’ın
5 ancak sana ederiz kulluğu ibadeti ve ancak senden dileriz yardımı inayeti ( ya rab )
6 hidayet eyle bizi doğru yola
7 o kendilerine nimet verdiğin mutlu kimselerin yoluna; o gazaba uğramışların yoluna değil

 

fatiha suresinin faziletleri

 

fatiha faziletlerinden bazıları aşağıdaki gibidir fatiha suresinin fazileti kalben inanıp okuyan mümin kullar için saymak ile bitmez

 

Fatiha’yı Resuller, Bedir savaşına katılan mücahitler ya da Tâlut’un askerleri sayısınca (üçü de 313’tür) okuyan kimse, arzu ettiği meşru dilekleri elde eder ve ihtiyacı olan korunmayı sağlar.Gece gündüz bu Sureyi okumaya devam edene Allah hem zâhiri, hem de bâtında ledünni ilim ilham eder.

 

Resulullah Efendimiz buyuruyor ki: “Kim döşeğine uzandığında Fatiha’yı okur ve beraberinde üç İhlas ile bir Muavvizeteyn (Felak ve Nas Sureleri) okursa, ölümden başka her şeyden güven içerisinde olur.”

 

Diğer bir hadis-i şerifte ise buyuruluyor ki : “Fatiha, mü’minlerin maksadına açılan kapıdır. Kim onu abdestli olarak yedi gün, günde 70 kez okur da tertemiz bir suya üfler ve onu içerse, Allah kendi fazlü kereminden ona ilim ve hikmet verir, kalbini fâsit (bozuk) düşüncelerden temizler. Onun zekâsını arttırır, hafızasını güçlendirir, artık bir daha unutmaz olur.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Don`t copy text!