Özel Plaka Nasıl Alınır

Özel Plaka Nasıl Alınır?

Eğer aracınız var ise ve aracınıza özel plaka yaptırmak istiyorsanız istediğinizin plakanın adresinde ikamet etmeniz gereklidir eğer bu adreste yaşamıyorsanız özel plaka yapama gibi durum olmayacaktır. Yaşadığınız yer neresi ise o yere göre o yerden aldığınız plakayı kullanmanız gerekmektedir. Eğer ikamet etmeyip ve olduğunuz yerde ki ilçe emniyet müdürlüğünden başvurabilir ve yalnız olarak trafik vakfı üzerine yapılan bağış sonucunda alabilirsiniz.

 

Sene de 2 defa ödenen belli bir miktarda harcı özel olarak mevcut olan isimler vardır. Genel olarak geçmişte ikamet istemeden kişi dilediği harfler hangi şubede ise oradan gidip alabiliyordu. Bu durumun önüne geçilmek için daha kısıtlı hale getirilmiştir ama son zamanlar da önceleri kadar rağbet görülmemektedir. Trafikte olan bir araç plakasını 2 şekilde alma ihtimaliniz vardır. Ama herhangi kişinin plakasını doğrudan olarak almak yoktur. Plakayı almak istiyorsanız öncelikle aracı satın almanız gerekir.

 

Şirketler için özel plaka almak istiyorsanız ilk olarak ilçe emniyet müdürlüğüne başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Şirket adına istiyorsanız şirketin imza sirküleri, velaket belgesini ve son 6 ay içinde olan faaliyet belgelerini emniyet müdürlüğüne göstermeniz gerekmektedir. Yaptığınız başvuru sorunsuz ve olumlu olursa yıl içinde 5 yada 15 bin lira gibi değişebilen vergi ile özel plaka sahibi olabilirsiniz.

Şahısa özel plaka almak istiyorsanız bu özel plakaların üzerinde adı, soyadı, şirket ve kurum gibi kısaltmalı isimler kullanılmaktadır. Böyle plaka almak istiyorsanız trafik tescil şubesine gidip işlemleri başlatmanız gerekmektedir. Bu plakalar için her sene belirli bir vergi ücreti vardır.

Özel Plaka Fiyatları

Özel plakayı tuttuğunuz futbol takımı plakası örneğin 34 FB vs. çıkartmak istiyorsanız. Ortalama olarak 3-5 bin kadar bir miktar ödemeniz gerekmektedir. Siyasi partiler için özel plaka örneğin 06 try 0606. plaka çıkartmak istiyorsanız yaklaşık olarak 10-20 bin arasında bir fiyat ödemeniz gerekmektedir. Özel isimler için plaka çıkartmak istiyorsanız örneğin 34 CAN vs. gibi plakalar içinde yaklaşık olarak 5-10 bin arası bir fiyat ödemeniz gerekmektedir.

Özel Plaka Vergisi

Özel plaka çıkartırken bu plakanın vergisi de vardır. Şirkete özel olarak alınan plakalar yıl içerisinde 5-15 bin arası değişebilen ücreti vardır. Şahısa özel plaka vergisi de yıllık gelirinize bağlı olarak belirlenmektedir.

kaynak

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Don`t copy text!